Najava popuštanja restriktivnih mera, zbunjuju javnost i tako možemo napraviti više rupa u odbrambenom sustavu koji smo stvorili oko korona virusa, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Ivan Đikić, liječnik i znanstvenik, profesor Medicinskog fakulteta na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu.
„Nužno je pratiti podatke, adekvatno reagirati i obrazovati građane da moraju prihvatiti da će im do kraja ove godine život biti drukčiji. Neće biti uvijek ovako restriktivan kao što je sada, ali će biti takav da nećemo imati planove za ljeto kao što smo imali“, ističe Đikić.
On smatra da je ceo svet zakazao u reakciji ne samo na ovu pandemiju, već i da se već duže zapostavljaju veoma važna pitanja.
RSE: Iako brojke zaraženih i umrlih i dalje rastu, s druge strane statistika pokazuje, pre svega u Evropi, da pandemija usporava. Zbog toga su mnoge evropske zemlje već najavile postupne mere popuštanja ograničenja kretanja. Kako vi ocenjujete trenutnu situaciju?
Đikić: Trenutačna situacija u evropskim zemljama je još uvek neizvjesna. U najvećem broju zemalja nalazimo se pri vrhu ili još malo prije vrha tog platoa, tako da mi se čini da je nepotrebno smanjivati motivaciju građana da sudjeluju u izolaciji virusa epidemiološkim mjerama. Znate, sve ove najave malih promjena u obavezama koje građani momentalno imaju – zbunjuju javnost. I kroz to zbunjivanje javnosti napravićemo mnogo više rupa u tom odbrambenom sustavu koji smo stvorili oko virusa. Tako da se bojim negativnijih posljedica i opet dugoročnijih mjera koje će biti parcijalneIzvor: Radio Slobodna Evropa
Mjere su popuštene i ljeto je prošlo prilično bolje nego što su “stručnjaci” najavljivali.
Znanstvenik sada smatra da je svijet zakazao u reakciji a do nedavno je tvrdio da nema mjesta za paniku i da se pretjeruje.
U vrijeme intervjua većina europskih zemalja bila je u silaznoj putanji dnevno novozaraženih.
Znanstvenik Đikić govori o zbunjivanju ljudi a sam daje zbunjujuće i kontradiktorne izjave.
Ivan Đikić
Zašto smo mi kao društvo dopustili da farma industrija diktira cijenu lijeka?
Zašto smo mi kao društvo dopustili da farma industrija diktira cijenu lijeka? To je pitanje nama kao društvu. I sad ne trebamo to pitati farma industriju, ona živi od zarade. Moramo se pitati i mi Read more…
0 Comments