Najnovije procjene Instituta za mjerenje i evaluaciju zdravlja u Seattleu predviđaju da bi prvi epidemijski val u Hrvatskoj mogao imati svoj vrhunac 20. travnja, a nastave li se stroge protuepidemijske mjere, tada bi broj umrlih mogao doseći između 100 i 200, što je uistinu jedna od najnižih procjena za europske države. No, kao što smo rekli na početku, situacija se mijenja iz dana u dan, i sve se može brzo promijeniti ako zbog neozbiljnosti, neodgovornosti i krivog djelovanja stvorimo rupe u epidemiološkim mjerama.
Događaji u posljednjih par dana ukazuju da je to trenutno najveća opasnost i prioritet u borbi Hrvatske s COVID-19. Podsjećamo da samo tjedan dana slobodno širenja virusa povećava broj zaraženih u Hrvatskoj za barem deset puta.
Nadamo se da će ovo zajedničko priopćenje ukazati da znanstvenici mogu vrlo brzo uskladiti svoje stavove i zajedničkim naporima nastaviti raditi na pravilnom informiranju građana o znanstvenim spoznajama povezanima s COVID-19. Iako imamo različita profesionalna iskustva iz područja znanstvenih eksperimentalnih istraživanja i globalnog javnog zdravstva, obojica imamo potpuno jedinstven stav o tome kako znanstvena zajednica promatra pandemiju COVID-19, kao i koje su korisne preporuke građanima Hrvatske.Izvor: Večernji list
Institut za mjerenje i evaluaciju zdravlja je pogriješio za 200 do 400 posto.
Procjene o deseterostrukom povećanju broja slučajeva u tjedan dana su neutemeljene. Nikakvi izračuni nisu predočeni za takve tvrdnje osim famozne tablice znanstvenika Rudana koja nije za ozbiljno razmatranje nego služi kao primitivni alat zastrašivanja.
Zajedničko priopćenje dva znanstvenika pokazuje i dokazuje da obojica imaju jedinstven stav koje su preporuke korisne. Jedino ostaje nejasno kome su korisne.
Igor Rudan
Bavi se “sofisticiranim” modeliranjem
Igor Rudan upozorio: Mnogi ne znaju da je ova respiratorna bolest prije pandemija bila treći uzrok smrti u svijetu Sofisticiranim epidemiološkim modeliranjem i nizom izračuna, koji su se temeljili na velikoj količini podataka iz cijelog Read more…
0 Comments