– Mogli smo skratiti vrijeme na godinu dana jer nam to tehnologija omogućava. Nakon testiranja na 50.000 ljudi, ne bi trebalo biti previše straha, ali – praćenje, praćenje i praćenje. Neuspjeh u identifikaciji nuspojava i slično bi bio velik poraz za javno zdravstvo, jer bi se izgubilo povjerenje u cjepiva, a ona su bitna, pa bi moglo biti i puno širih posljedica.
– I antivakseri su ljudi koji se boje. Vjerujem da i oni razmišljaju imaju li pravo svojim stavom i ponašanjem ugroziti živote drugih ljudi. Mislim da je kumulativni učinak medija, znanstvenika i liječnika doveo da opadanja antivakserskog raspoloženja.
Kako vidite sadašnju epidemiološku situaciju u Hrvatskoj?
– Situacija je dosta teška, kao i u većini zemalja EU. Kao i mnogi, i ja se pribojavam kolapsa zdravstvenog sustava i zato sam zagovornik strožih mjera u smislu ograničavanja bilo kakvog okupljanja pa čak i kažnjavanja onih koji se ne pridržavaju.
Koje su zemlje po vama najbolje odgovorile na pandemiju?
– Uglavnom azijske: Kina, Južna Koreja, Japan i Tajvan, i to s vrlo ambicioznim pristupima, koji nisu dobrovoljni. Tajvan nije tri mjeseca imao nijedan slučaj covida. Svaka od tih zemalja ima svoj pristup, ali zajednička im je ozbiljnost.Izvor: Jutrnji list
Jasno detektira neke od razloga izgubljenog povjerenja u cjepiva. Imunolog Jonjić se boji kolapsa zdravstvenog sustava te bi rado priglio kineski model suzbijanja epidemije. Napomenimo da nije epidemiolog, dakle, njegovo mišljenje nije mišljenje stručnjaka iako ga takvime predstavljaju.
Stipan Jonjić
Imali smo optimističe prognoze za Omikron?! Sezonalnost je mit
“Pojava ovih dviju novih varijanti nije nešto što znanost nije očekivala. Svi se sjećamo evolucije ovog virusa. Sjećamo se da se nakon delta verzije pojavio omikron koji je vrlo brzo ‘pomeo’ svijet, to je bila Read more…
0 Comments